GamblingXpert

Admiral Gry Maszyny

autor:

Jak się zachowują w lustrze zyski z maszyny apeks? Czy można myśleć o nich tak samo? Mogło by się wydawać, że znamy nasze ciało, że jest ono samodzielne, że nim władamy w większym lub mniejszym stopniu, że posiadamy nad nim pełną (no, prawie pełną, niech będzie) kontrolę. Wystarczy jednak stanąć przed lustrem i spojrzeć na zyski z maszyn do gry by się przekonać, że wcale tak nie jest. A w każdym razie – nie do końca.

Na czym to polega? Mechanizm jest taki, że jeśli ktoś staje przed nami twarzą w twarz, jego lub jej prawa ręka znajduje się po naszej lewej stronie. Oczywiście zyski z maszyn do gier tu nie działają, za to z prawą ręką rzecz ma się podobnie. Podobnie jak ze stronami ciała w ogóle, to znaczy: prawa noga będzie po naszej lewej stronie (i analogicznie: lewa noga znajdzie się po prawo, wiadomo). Tak samo będzie z nerkami, oczami i każdą inną częścią ciała, o jakimkolwiek parzystym elemencie ciała byście sobie pomyśleli. Logiczne, prawda? Wydaje mi się, że tak. A żeby rozszerzyć analogię: serce, które większość ludzi ma po lewej stronie, u osoby, która stoi naprzeciwko nas twarzą w twarz znajduje się (najprawdopodobniej) po stronie prawej patrząc z naszego punktu widzenia. A teraz wyobraźmy sobie, że stajemy przed lustrem, z tą całą naszą wiedzą. Z tą wiedzą, której skrót przywołano powyżej. Ale naprzeciwko nas stoi teraz nie ktoś inny, nie tak zwana osoba trzecia ale – my sami i zyski z maszyn, dokładnie tacy jak w rzeczywistości, tyle że dwuwymiarowi i ze stronami prawą i lewą zamienionymi miejscami. Czy wasza wyobraźnia już eksploduje? Mam nadzieję, że nie bo to nie koniec naszej wspólnej podróży na drugą stronę lustra.

Podnosimy prawą rękę. Już? Świetnie. Ale prawą, nie lewą. Ty przed lustrem podniosłeś prawą, tą, o którą prosiłem, świetnie. Ale ty w lustrze – już nie. W tym drugim wypadku podniosła się ręka lewa. Czy można prosić o jakieś uwspólnienie podniesionych rąk? Bardzo proszę o podniesienie wyłącznie prawej ręki! Nie da się? Niestety, nie da.

Niestety nie da, bo w tej przedziwnej sytuacji pojawiają się w okolicy lustra jednocześnie dwie osoby o tej samej tożsamości, dwukrotnie pojawiasz się ty. To bardzo trudne do zrozumienia, zyski z liczenia kart w black jacku tak myślą, właściwie – chyba niemożliwe. I z jednej strony, w eksperymencie, o którym pisaliśmy przed chwilą, podniosłeś jednocześnie rękę lewą i prawą, ale gdyby spojrzeć na to z innego punktu widzenia – podniosłeś dwie prawe ręce, tak jak prosiłem. Jak tu żyć dalej ze świadomością, że podniosłeś jednocześnie dwukrotnie rękę prawą i raz lewą, podczas gdy fizycznie podniosłeś tylko jedną rękę?!

[Edytuj artykuł]

opublikowano: 06/10/2015 13:00

Najnowsze artykuły w tej kategorii:

Graj teraz!